High Brightness Monitor Features:
1. front IP65 waterproof and dustproof .
2. Industrial LCD panel, wide viewing angle, high nits, true color.
3. Adopt multi-points PCAP touch panel , high sensitive and fast-response.
4. High performance mainboard, 7x24 continuous operation.
5. Support wall mounting,embedded mounting,desk stand mouting etc.
6.1000 nits,sunlight readable,ideal for embedded in outdoor kiosk.
High Brightness Monitor Specification:
| Model:SL215 | |
| LCD panel | |
| Panel size | 21.5" |
| Resolution | 1920*1080 |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Support Color | 16.7M colors |
| Brightness (cd/m²) | 1000nits,sunlight readable |
| Contrast ratio | 1000:1 |
| View angle | 80°/80°/80°/80° (R/L/U/D) |
| Touch panel | |
| Touchscreen Type | Project Capacitive Touch (10 points ) |
| Surface Hardness | 3H |
| Luminousness | 90% |
| Touch Interface | USB (RS232 optional) |
| Touch response time | 2ms |
| Working Life | >50 million times |
| Touch options | (5 wires restive touch, IR touch optional) |
| Signal Ports | |
| VGA | 1×VGA |
| DVI | 1×DVI |
| HDMI | 1×HDMI |
| Audio in/out | optional |
| OSD | |
| OSD control | Brightness, contrast ratio, auto adjustment, H/V position, language select etc. |
| Support languages | English, French, Spanish, Portuguese, Italian, German, Russian, Japanese, Chinese etc. |
| Support OS | Windows XP , Windows /7/8/10 , Linux, Mac OS X, Android ect. |
| Power Supply | |
| External Power Supply | AC 100 - 240V , 50-60Hz |
| Working voltage | DC 12V |
| Power consumption | ≤45W |
| Enclosure | |
| Material | High strength cold rolled steel case |
| Color | Black, white, Silver , color can be customized |
| VESA mounting | 100×100mm |
| IP grade | Front panel IP65 waterproof |
| Operating Environment | |
| Temperature Range | operating: -10 to 60°C, storage :-20 to 80°C |
| Relative humidity | operating: 10% to 80% , storage :5% to 90% |
| Packing Details | |
| Net weight | 9kg |
| Gross weight | 12.5kg |
| Product Dimension | 56.81×35.96×3.89cm |
| Packing size | 65×47×20cm |
| Accessories | Power adapter, USB touch cable,HDMI cable, open frame kits |
| Other | |
| Mounting | open frame |
| wall mounting brackets (optional) | |
| desk stand holder (optional) | |
| Warranty | 1 year warranty |
| Certificates | CE, FCC, RoHS |
Components:
-Package included: High Brightness Monitor, power adapter and power cord;
-Accessories or Parts: VGA/HDMI video cable, Touch cable, User manual, warranty card;

Quality Inspection:

FAQ:
1)What is the MOQ?
A: MOQ is 1 pcs.
Sample is available for customer to check the quality before bulk order.
2)Do you accept OEM?
A: Yes,OEM and ODM is warmly welcomed.
It is our company’s strength,we can customize the LCD monitor so that can fully meet customers’ requirements.
3)What payment methods does your company accept?
A: T/T, Western Union and Paypal;
4)What’s the delivery time?
A: Sample:5-15 working days. bulk order 15-30 working days.
For customized products,delivery time is negotiable.
We will try our best to meet your delivery time.
5)What are the shipping ways?
A: We will ship the goods according to customer’s demand.
Normally by DHL,UPS,Fedex,TNT.
For bulk order,we also can ship by air,by sea.

