Features
1. Android OS, RK3288+2G+8G, with capacitive touch screen, single use to save 10,000 face images
2. Multi use: cloud platform software, face images limitless, with APP , access the devices from Internet
3. High-precision thermal infrared module,temperature detection distance: 0.5m, Accuracy:±0.3℃
4. 2MP Binocular wide dynamic camera, more accurate recognition and fast recognition speed
5. With RFID card reader , multiple recognition optional
6. Support fever alarm , gate enter control , attendance record, night vision function
7. Support softaware updated remotely , update language package etc.
8. Face recognition algorithm optimization,support black people wear the black masks
Specification
| Model: SC08XT | |
| PC | |
| CPU | RK3288 Cortex-A17 quad core,1.8GHz |
| Memory | 2GB |
| Storage | 8GB |
| Graphics | Support 1920*[email protected] |
| Operation System | Android 7.1 |
| Network Support | RJ45, WIFI, 4G(optional) |
| Interfaces | 1*LAN/ 1*Wigen output/ 1*Wigen input/ 1*Relay output/ 2*USB/ 1*Reset/1*DC input |
| Sensors | |
| Thermal infrared temperature sensor | Temperature detection distance: 0.3m-0.8m (optimum 0.5m) |
| Communication mode: TTL | |
| Temperature detection accuracy:±0.3℃ | |
| Power supply: 3-5V, 2mA | |
| Baud rate: 9600/115200 | |
| Default auto output frequency: 14Hz | |
| Wavelength: 8~14um | |
| Temperature output: Real-time parallel output | |
| Alarm threshold value: adjustable | |
| Temperature Calibration: Manual and automatic calibration | |
| Camera | Pixels: 2M |
| Type: Binocular wide dynamic camera | |
| Aperture: F2.8 | |
| Focal length: 1.6mm | |
| Field angle: 130° | |
| White balance: Auto | |
| Fill Light lamp: LED and IR dual photo flood light | |
| LCD panel | |
| Panel size | 8" |
| Resolution | 800*1280 |
| Aspect ratio | 10:16 |
| Support Color | 16.7M colors |
| Brightness | 500 cd/m² |
| Response time | 25ms |
| Contrast ratio | 800:1 |
| View angle | 85°/85°/85°/85° (R/L/U/D) |
| Power Supply | |
| External Power Supply | AC 100 - 240V |
| Working voltage | DC 12V 4A |
| Power consumption | ≤15W |
| Enclosure | |
| Appearance | Flat panel |
| Material | Aluminum alloy |
| Color | Black, Silver |
| IP grade | Full IP66 waterproof |
| Mounting way | Wall mouting , desk mounting , stand holder , tripod (optional) |
| Operating Environment | |
| Working temperature | -20°C to 65°C |
| Storage temperature | -40°C to 70°C |
| Relative humidity | 10%-95% (non-condensing) |
| Vibration resistance | 5-19Hz/1.0mm amplitude, 19-200Hz/1.0g acceleration |
| Impact resistance | 10g acceleration, 11ms period |
| Anti-interference | EMI/EMC |
| Packing Details | |
| Net weight | 1.5kg |
| Gross weight | 2.7kg |
| Product dimension | 260x132x25mm |
| Packing size | 10 units in 1 carton, carton size: 66*36*42cm |
| Accessories | Power adapter, mounting screws, user manual |
| Other | |
| RFID card reader | Support |
| Warranty | 1 year warranty |
