Features:
1x DDR3L SODIMM, up to 8GB memory
6 RS-232 serial ports (2 of them support RS485/RS442)
2x Intel i210/i211 Gigabit LAN
One-key restore, watchdog, diskless boot
Low power fanless
Industrial grade working temperature -25℃~70℃
Specification
| Model: SM10 | |
| PC | |
| CPU | Intel® Celeron J1900, 4 Cores, 4 Threads, Base 2.0GHz, Turbo 2.4GHz, Fanless |
| CPU Optional | Intel® Core i3-6157U, 2 Cores, 4 Threads, Base 2.4GHz, Turbo 2.7GHz, Fanless |
| Memory | 1xDDR3L SODIMM, Max 8GB |
| Storage | 1x MSATA 1x HDD/SSD |
| Display | 1x HDMI, 1x VGA |
| Network | 2x GbE RJ45 Intel i211/i210 |
| I/O | 1x USB3.0, 5 x USB2.0, 2xLAN(GbE RJ45 Intel i211/i210), 6x COM (2 of them support RS485/RS442), 1x HDMI, 1xVGA, 10 x GPIO(Custom I/O), 1x Power Button, 1x3.5mm Jack, 1x Mic in, 2x Antenna port, be used for WIFI/3G/4G |
| Expansion Slot | 1x Mini-PCIe half card, support WIFI Bluetooth 1x Mini-PCIe full card (with SIM card holder), support 3G/4G module, WIFI Bluetooth |
| BIOS | AMI EFI BIOS |
| WDT | Support hardware reset (256 level, 0-255 sec) |
| Operation System | Windows® 7/8/10, WES 7/10, LINUX |
| Power Supply | |
| External Power Supply | AC 100 - 240V |
| Working voltage | DC 12V |
| Power consumption | ≤15W |
| Enclosure | |
| Material | Aluminum Alloy |
| Color | White |
| Operating Environment | |
| Temperature Range | Operating: -25 to 70°C, Storage: -30 to 80°C, surface air flow |
| Relative humidity | 10%~95% , non-condensing |
| Packing Details | |
| Net weight | 1.0 kg |
| Gross weight | 2.0 kg |
| Product Dimension | 180 x 120 x 54 mm |
| Packing size | 30*20*12cm |
| Accessories | Power adapter, Driver CD, 2.5-inch hard drive bracket, Screws |
| Other | |
| Mounting (options) | Wall mounting |
| Embedded mount | |
| Warranty | 2 years warranty |

