Features
1x DDR4L SODIMM slot, supports up to 16GB
DP+HDMI dual display, synchronous/asynchronous mode
Dual storage, 1x 2.5" HDD interface, 1x mSATA interface
Low power consumption, ultra-quiet heat dissipation
Industrial grade working temperature -25℃~70℃
Specification
| Model: SM07 | |
| PC | |
| CPU | Intel® Celeron 3965U, 2 Cores, 2 Threads, Base 2.2GHz, Fanless |
| Optional | Intel® Celeron 4205U, 2 Cores, 2 Threads, Base 1.8GHz, Fanless |
| Optional | Intel® Pentium 5405U/5202, 2 Cores, 4 Threads, Base 2.3GHz, Fanless |
| Optional | Intel® Celeron J1900, 4 Cores, 4 Threads, Base 12.0GHz, Fanless |
| Optional | Intel® Core i3-7167U, 2 Cores, 4 Threads, Base 2.8GHz, Fanless |
| Optional | Intel® Core i3-8145U, 2 Cores, 4 Threads, Base 2.1GHz, Turbo 3.9GHz, Fanless |
| Optional | Intel® Core i5-7267U, 2 Cores, 4 Threads, Base 3.1GHz, Turbo 3.5GHz, Fanless |
| Optional | Intel® Core i5-8265U/8365U, 4 Cores, 8 Threads, Base 1.6GHz, Turbo 3.9GHz, Fanless |
| Optional | Intel® Core i5-10210U, 4 Cores, 8 Threads, Base 1.6GHz, Turbo 4.2GHz, Fanless |
| Optional | Intel® Core i7-10510U, 4 Cores, 8 Threads, Base 1.8GHz, Turbo 4.9GHz, Fanless |
| Optional | Intel® Core i3-8140U, 2 Cores, 4 Threads, Base 2.1GHz, Turbo 3.9GHz, Fanless |
| Optional | Intel® Core i5-8260U, 4 Cores, 8 Threads, Base 1.6GHz, Turbo 3.9GHz, Fanless |
| Memory | 1x DDR4L SODIMM slot, supports up to 16GB, Celeron J1900 (DDR3L Max 8G) |
| Storage | 1x MSATA, 1x HDD/SSD |
| Display | 1x HDMI |
| Network | 6x 2.5GbE RJ45 Intel i225V, optional Intel i211/i210 |
| I/O | 4x USB, 1x RJ45 COM(Cisco Standard), 1x DB9 COM, 1x HDMI, 1x Power LED, 1 x HDD LED, 1x Power Button, 1 x Reset Button, 1x Power input, 1x SIM Card Slot, 2x Antenna port, For WIFI/3G/4G |
| Expansion Slot | Cisco Mini-pcie x1, Full card, Onboard SIM card slot, Support 3G/4G module, WIFI Bluetooth |
| BIOS | AMI EFI BIOS |
| WDT | Support hardware reset (256 level, 0-255 sec) |
| Operation System | Windows® 7/8/10,WES 7/10,LINUX |
| Power Supply | |
| External Power Supply | AC 100 - 240V |
| Working voltage | DC 12V |
| Power consumption | ≤20W |
| Enclosure | |
| Material | Aluminum Alloy |
| Color | Black |
| Operating Environment | |
| Temperature Range | Operating: -25 to 70°C, Storage: -30 to 80°C, surface air flow |
| Relative humidity | 0%~95% , non-condensing |
| Packing Details | |
| Net weight | 1.35 kg |
| Gross weight | 2 kg |
| Product Dimension | 209 x 150 x 57 mm |
| Packing size | 30*20*12cm |
| Accessories | Power adapter, Driver CD, 2.5-inch hard drive bracket, Screws |
| Other | |
| Mounting (options) | Wall mounting |
| Desktop installation | |
| Warranty | 2 years warranty |


