Features
Fully enclosed design, the whole monitor is dustproof.
Seamless design flat bezel, front panel IP65 waterproof.
Aluminum alloy shell, good mechanical properties, excellent heat dissipation.
Adopt multi-points PCAP touch panel, high sensitive and fast-response. Covered with 2mm tempered glass for vandalproof.
High performance mainboard, 7x24 continuous operation.
VGA+HDMI+DVI interfaces, USB for touch.
12-24V wide voltage support.
EMI/ EMC standard Anti-electromagnetic interference.
Shock proof standard: GB2423. anti-static: 4KV-8KV. Anti surge.
With waterproof rubber seal on the back side.
Support wall mounting, desk stand, embedded mounting.
Specification
| Model:SL700M | |
| LCD panel | |
| Panel size | 7"-21.5" |
| Resolution | 1024*768, 1280*1024, 1366*768, 1280*800, 1440*900, 1920*1080 |
| Aspect ratio | 4:3, 5:4, 16:9, 16:10 |
| Support Color | 16.7M colors |
| Brightness (cd/m²) | 300+ |
| Contrast ratio | 1000:1 |
| View angle | 85°/85°/80°/85° (R/L/U/D) |
| Touch panel | |
| Touchscreen Type | Project Capacitive Touch (10 points ) |
| Surface Hardness | 7H |
| Luminousness | 90% |
| Touch Interface | USB (RS232 Optional) |
| Touch response time | 2ms |
| Working Life | >50 million times |
| Touch options | (5 wires restive touch optional) |
| Signal Ports | |
| VGA | 1x VGA |
| DVI | 1x DVI |
| HDMI | 1x HDMI |
| Audio in/out | Optional |
| OSD | |
| OSD control | Brightness, contrast ratio, auto adjustment, H/V position, language select, etc. |
| Support languages | English, French, Spanish, Portuguese, Italian, German, Russian, Japanese, Chinese, etc. |
| Support OS | Windows XP, Windows /7/8/10, Linux, Mac OS X, Android, etc. |
| Power Supply | |
| External Power Supply | AC 100-240V, 50-60Hz |
| Working voltage | DC 12V - 24V |
| Power consumption | ≤24W |
| Enclosure | |
| Material | Aluminum Alloy |
| Color | Black, Silver |
| VESA mounting | 75x75mm/100x100mm |
| IP grade | Front panel IP65 waterproof |
| Operating Environment | |
| Temperature Range | Operating: -10 to 60°C, Storage: -20 to 70°C |
| Relative humidity | Operating: 10% to 80%, Storage: 5% to 90% |
| Other | |
| Mounting | Embedded mounting screws |
| Wall mounting brackets (optional) | |
| Desk stand holder (optional) | |
| Warranty | 1 year warranty |
| Certificates | CE, FCC, RoHS |
| Accessories | Power adapter, VGA cable, USB touch cable, embedded screws, user manual, warranty card |

