Features
Front bezel aluminum alloy brushed metal craft, seamless design, front panel IP65 waterproof and dustproof .
Industrial LCD panel, wide viewing angle, high nits, true color.
Adopt 10 points capacitive touch panel , stable, durable, anti-interference.
High performance mainboard, 7x24 continuous operation.
Ultra-thin front bezel 3mm, ideal for embedded mounting.
Rotary button for diming in the front panel.
| Model:SL200D | |
| LCD panel | |
| Panel size | 7" to 21.5" |
| Resolution | 1024*768, 1280*800, 1280*1024, 1366*768, 1440*900, 1920*1080 |
| Aspect ratio | 4:3, 5:4, 16:9, 16:10 |
| Support Color | 16.7M colors |
| Brightness | 1000 cd/m², sunlight readable |
| Contrast ratio | 1000:1 |
| View angle | 80°/80°/80°/80° (R/L/U/D) |
| Touch panel | |
| Touchscreen Type | 10 points capacitive touch |
| Surface Hardness | 3H |
| Luminousness | 90% |
| Touch Interface | USB (RS232 optional) |
| Touch response time | 2ms |
| Working Life | >35 million times |
| Touch options | (resisitive touch, IR touch optional) |
| Signal Ports | |
| VGA | 1*VGA |
| HDMI | 1*HDMI |
| DVI | 1*DVI |
| Audio in/out | optional |
| OSD | |
| OSD control | Brightness, contrast ratio, auto adjustment, H/V position, language select etc. |
| Support languages | English, French, Spanish, Portuguese, Italian, German, Russian, Japanese, Chinese etc. |
| Support OS | Windows XP , Windows /7/8/10 , Linux, Mac OS X, Android ect. |
| Power Supply | |
| External Power Supply | AC 100 - 240V , 50-60Hz |
| Working voltage | DC 12V |
| Power consumption | ≤35W |
| Enclosure | |
| Material | Aluminum Alloy |
| Color | Black, white, Silver , color can be customized |
| VESA mounting | 75×75mm/100×100mm |
| Operating Environment | |
| Temperature Range | operating: -10 to 60°C, storage :-20 to 80°C |
| Relative humidity | operating: 10% to 80% , storage :5% to 90% |
| Accessories | Power adapter, VGA cable, USB touch cable,embedded screws,user manual, warranty card |
| Other | |
| Mounting | embedded mounting screws |
| wall mounting brackets (optional) | |
| desk stand holder (optional) | |
| Warranty | 1 year warranty |
| Certificates | CE,FCC,RoHS |

