Features
Aluminum alloy case, front IP65 waterproof and dustproof.
Industrial LCD panel, wide viewing angle, high nits, true color.
Adopt multi-points PCAP touch panel, high sensitive and fast-response.
High performance mainboard, 7x24 continuous operation.
Wide temperature range: operating: -20 to 70°C, storage: -30 to 80°C.
Support wall mounting, embedded mounting, desk stand mounting etc.
Specification
| Model:SL800M | |
| LCD panel | |
| Panel size | 10.1" ~ 21.5" |
| Resolution | 1024*768,1280*800,1280*1024,1366*768,1440*900,1920*1080 |
| Aspect ratio | 4:3,5:4,16:9,16:10 |
| Support Color | 16.7M colors |
| Brightness (cd/m²) | 300 nits |
| Contrast ratio | 1000:1 |
| View angle | 80°/80°/80°/80° (R/L/U/D) |
| Touch panel | |
| Touchscreen Type | Project Capacitive Touch (10 points ) |
| Surface Hardness | 7H |
| Luminousness | 90% |
| Touch Interface | USB (RS232 optional) |
| Touch response time | 2ms |
| Working Life | >50 million times |
| Touch options | (5 wires restive touch, IR touch optional) |
| Signal Ports | |
| VGA | 1x VGA |
| HDMI | 1x HDMI |
| DVI | 1x DVI |
| Audio in/out | optional |
| OSD | |
| OSD control | Brightness, contrast ratio, auto adjustment, H/V position, language select, etc. |
| Support languages | English, French, Spanish, Portuguese, Italian, German, Russian, Japanese, Chinese, etc. |
| Support OS | Windows XP, Windows /7/8/10, Linux, Mac OS X, Android, ect. |
| Power Supply | |
| External Power Supply | AC 100 - 240V, 50-60Hz |
| Working voltage | DC 12V (9-36V DC Optional) |
| Power consumption | ≤15W |
| Enclosure | |
| Material | Aluminum alloy bezel+High strength cold rolled steel back case |
| Color | Black, Silver |
| VESA mounting | 75x75mm |
| IP grade | Front panel IP65 waterproof |
| Operating Environment | |
| Temperature Range | operating: -20 to 70°C, storage: -30 to 80°C |
| Relative humidity | operating: 10% to 80%, storage: 5% to 90% |
| Packing Details | |
| Net weight | 3.35kg |
| Gross weight | 6kg |
| Product Dimension | 420x269x61mm |
| Packing size | 47x44x15cm |
| Accessories | Power adapter, power cord, USB touch cable, HDMI/ VGA cable, embedded screws |
| Other | |
| Mounting | embedded mounting screws |
| wall mounting brackets (optional) | |
| desk stand holder (optional) | |
| Warranty | 1 year warranty |
| Certificates | CE, FCC, RoHS |

