Full IP67 High Brightness Touch Monitor 1500 nits Optical bonding LCD monitor
Feature
Robust and durable, all-metal enclosure, sealing design, full IP67 waterproof, customized with 5 Meter Sealed I/O with cable set included.
18.5 inch Industrial LCD panel, 1500 nits, sunlight readable. Anti glare.
With dimmer on the bezel, Can adjust the brightness to 0-100%.
Adopt EETI waterproof touch solution. touch can work well with drop water on the screen.
Optical bonding technology.
Wide Temperature Range: operating: -20 to 70°C, storage: -30 to 80°C.
High performance mainboard, 7x24 continuous operation.
Specification
| Model:SL185W | |
| LCD panel | |
| Panel size | 18.5" |
| Resolution | 1920*1080 |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Support Color | 16.7M colors |
| Brightness (cd/m²) | 1500 nits, sunlight readable |
| Surface treatment | Anti glare |
| Contrast ratio | 1000:1 |
| View angle | 80°/80°/80°/80° (R/L/U/D) |
| Touch panel | |
| Touchscreen Type | Project Capacitive Touch (10 points ) |
| Surface Hardness | 7H |
| Luminousness | 90% |
| Touch Interface | USB (RS232 optional) |
| Touch response time | 2ms |
| Working Life | >50 million times |
| Touch options | (5 wires restive touch optional) |
| Singal Ports | |
| VGA | 1xVGA |
| HDMI | 1xHDMI |
| DVI | optional |
| Audio in/out | optional |
| OSD | |
| OSD control | Brightness, contrast ratio, auto adjustment, H/V position, language select etc. |
| Support languages | English, French, Spanish, Portuguese, Italian, German, Russian, Japanese, Chinese etc. |
| Support OS | Windows XP, Windwows /7/8/10, Linux, Mac OS X, Android, ect. |
| Power Supply | |
| External Power Supply | AC 100-240V |
| Working voltage | DC 12V |
| Power consumption | ≤40W |
| Enclosure | |
| Material | aluminium alloy front bezel + High strength cold rolled steel back case |
| Color | Black, white, Silver, color can be customized |
| VESA mounting | 75x75mm/100x100 mm |
| IP-grade | Full IP67 waterproof |
| Operating Environment | |
| Temperature Range | operating: -20 to 70°C, storage: -30 to 80°C |
| Relative humidity | operating: 10% to 90%, storage: 5% to 90% |
| Packing Details | |
| Net weight | 5.5 kg |
| Gross weight | 6.5 kg |
| Product Dimension | 50×30.1×5 cm |
| Packing size | 55x49x21 cm |
| Accessories | Power adapter, Waterproof Power cord, Waterproof VGA/HDMI/USB cable, Wall mount |
| Other | |
| Mounting (options) | 1) wall brackets for wall-mounting, VESA 100×100 mm |
| 2) stable metal holder to support the monitor | |
| Warranty | 1 year warranty |

