Features
Robust and durable Aluminum alloy bezel and metal back case, full IP65 waterproof.
Industrial wide temperaturer LCD panel, wide viewing angle, high nits, true color.
Adopt multi-points PCAP touch panel, high sensitive and fast-response. Covered with 2mm tempered glass for vandalproof.
EETI waterproof solution, touch function can work well with drop water on the screen.
1000 nits high brightness, sunlight readable, Anti glare.
High performance mainboard, 7x24 continuous operation.
Wide Temperature Range: operating: -20 to 70°C, storage: -30 to 80°C.
wide voltage: 8-36V.
Function Keys on the bezel, 2 for volume control, 2 for brightness control.
All-in-One cable: HDMI + USB Touch +8-36V DC-IN.
Specification
| Model:SL07W | |
| LCD panel | |
| Panel size | 7" |
| Resolution | 1024*600 |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Support Color | 16.7M colors |
| Brightness (cd/m²) | 1000 nits, sunlight readable |
| Contrast ratio | 800:1 |
| View angle | 75°/75°/70°/75° (R/L/U/D) |
| Touch panel | |
| Touchscreen Type | Project Capacitive Touch (10 points ) |
| Surface Hardness | 7H |
| Luminousness | 90% |
| Touch Interface | USB (RS232 optional) |
| Touch response time | 2ms |
| Working Life | >50 million times |
| Touch options | (5 wires restive touch ) |
| Signal Ports | |
| HDMI | 1x HDMI |
| VGA | optional |
| DVI | optional |
| Audio in/out | optional |
| OSD | |
| OSD control | Brightness, contrast ratio, auto adjustment, H/V position, language select, etc. |
| Support languages | English, French, Spanish, Portuguese, Italian, German, Russian, Japanese, Chinese, etc. |
| Support OS | Windows XP, Windows /7/8/10, Linux, Mac OS X, Android, ect. |
| Power Supply | |
| External Power Supply | AC 100 - 240V |
| Working voltage | DC 8V-36V wide voltage |
| Power consumption | 10W |
| Enclosure | |
| Material | Aluminum alloy bezel+High strength cold rolled steel back case |
| Color | Black, Silver |
| VESA mounting | 75x75mm |
| IP grade | Full IP65 waterproof |
| Operating Environment | |
| Temperature Range | operating: -20 to 70°C, storage: -30 to 80°C |
| Relative humidity | operating: 10% to 80%, storage: 5% to 90% |
| Packing Details | |
| Net weight | 1.5kg |
| Gross weight | 2kg |
| Product Dimension | 20.5*12.5*3.5cm |
| Packing size | 29*27*13cm |
| Accessories | Power adapter, power cord |
| Other | |
| Mounting | wall mounting brackets (optional) |
| desk stand holder (optional) | |
| Warranty | 1 year warranty |
| Certificates | CE, FCC, RoHS |
Sihovision has many years of production experience in the field of industrial computer,our products and services extended gradually from initial industrial automation to commercial smart terminals, intelligent devices, human-machine interface etc.We can provide you perfect ODM/OEM service and after sale service,if you need, welcome to contact us.

