Features:
1. Robust and durable, all-metal enclosure, sealing design, full IP65 waterproof, Sealed I/O with cable set included.
2. Industrial LCD panel, high brightness 1000 nits, sunlight readable.
3. 10-points capacitive touch screen , EETI touch controller , waterproof solution
4. Cover with 2MM tempered glass for vandalproof. Anti glare glass
5. High performance mainboard, 7x24 continuous operation.
| Model:SL100W | |
| LCD panel | |
| Panel size | 5"~21.5" |
| Resolution | 1024*768, 1280*800, 1280*1024, 1366*768, 1920*1080 |
| Aspect ratio | 4:3, 5:4, 16:9, 16:10 |
| Support Color | 16.7M colors |
| Brightness (cd/m²) | 1000 nits, sunlight readable |
| Contrast ratio | 800:1, 1000:1 |
| View angle | 80°/80°/80°/65° (R/L/U/D) |
| Touch panel | |
| Touchscreen Type | Project Capacitive Touch (10 points ) |
| Surface Hardness | 3H |
| Luminousness | 90% |
| Touch Interface | USB (RS232 optional) |
| Touch response time | 2ms |
| Working Life | >50 million times |
| Touch options | (4 or 5 wires restive touch, IR touch optional) |
| Singal Ports | |
| VGA | 1xVGA |
| HDMI | 1xHDMI |
| OSD | |
| OSD control | Brightness, contrast ratio, auto adjustment, H/V position, language select etc. |
| Support languages | English, French, Spanish, Portuguese, Italian, German, Russian, Japanese, Chinese etc. |
| Support OS | Windows XP, Windwows /7/8/10, Linux, Mac OS X, Android, ect. |
| Power Supply | |
| External Power Supply | AC 100-240V |
| Working voltage | DC 12V |
| Power consumption | 25 W |
| Enclosure | |
| Material | aluminium alloy front bezel + High strength cold rolled steel back case |
| Color | Black, white, Silver, color can be customized |
| VESA mounting | 100x100 mm |
| IP-grade | Full IP65 waterproof |
| Operating Environment | |
| Temperature Range | operating: -10 to 60°C, storage: -30 to 70°C |
| Relative humidity | operating: 10% to 90%, storage: 5% to 90% |
| Other | |
| Accessories | Power adapter, IP67 waterproof power cord, IP67 waterproof VGA/HDMI cable |
| Mounting (options) | 1) wall brackets for wall-mounting, VESA 100×100 mm |
| 2) stable metal holder to support the monitor | |
| Warranty | 1 year warranty |
