Features:
1. Full aluminum-alloy enclosure with sealed design, good heat dissipation.
2. Industrial LCD panel, wide viewing angle, high nits, true color.
3. Adopt 4 wires resistive touch screen, high precision, durable, anti-interference.
4. High performance mainboard, 7x24 continuous operation.
5. IP65 dustproof and waterproof, sunlight readable.
Specification:
| PC | |
| CPU | Intel® Atom N2800, 1.8GHz, dual core, fanless |
| Chipset | Intel® NM70 |
| Memory | 2G DDR3, ( Max. 8G) |
| Hard Drive Capacity | 32G SSD |
| Hard Drive Optional | SSD: 64GB, 128GB, 256GB |
| HDD: 500GB, 1TB | |
| Graphics | CPU Integrated graphics HD Graphics and support 1080p HD photo quality |
| Audio | Realtek ALC662, High Definition Audio (HD), Line in, Line out |
| Network | Onboard Realtek RTL 8111E Gigabit Ethernet controller |
| Wireless Network | WIFI optional |
| I/O Interface | 2×USB2.0, 2×RS232, 1×RJ45, 1×POWER |
| VGA/HDMI//Audio OUT/MIC IN optional | |
| Operation System | Support Windows XP, 7/8/10, Linux/Ubuntu/Debian etc. |
| LCD panel | |
| Panel size | 12.1" |
| Resolution | 1024*768 |
| Aspect ratio | 4:3 |
| Support Color | 16.7M colors |
| Brightness | 1000cd/m², sunlight readable |
| Response time | 15ms |
| Contrast ratio | 700:1 |
| View angle | 80°/80°/70°/70° (R/L/U/D) |
| Touch panel | |
| Touchscreen Type | 4 wire resisitive touch |
| Touch Interface | USB (RS232 optional) |
| Touch response time | <8ms |
| Luminousness | 75-85% |
| Surface Hardness | 3H |
| Working Life | >35 million times |
| Touch options | (capacitive touch optional) |
| Power Supply | |
| External Power Supply | AC 100 - 240V |
| Working voltage | DC 12V |
| Power consumption | ≤28W |
| Enclosure | |
| Material | aluminum alloy |
| Color | Black, white, Silver, color can be customized |
| VESA mounting | 100×100mm |
| IP-grade | IP65 |
| Operating Environment | |
| Temperature Range | operating: -10 to 60°C, storage :-20 to 80°C |
| Relative humidity | 5%~95% @ 40° C, non-condensing |
| Vibration | 5-500 Hz, 0.026 G²/Hz, 2.16 Grms, X, Y, Z, 1 hour per axis |
| Packing Details | |
| Net weight | 3kg |
| Gross weight | 4.5kg |
| Product Dimension | 31×25×6 cm |
| Packing size | 46×35×21 cm |
| Accessories | Power cable, USB cable, RS232 cable, RJ45 cable |
| Other | |
| Mounting (options) | 1) provide wall brackets for wall-mounting, VESA 100×100mm |
| 2) provide stable metal holder to support the monitor | |
| Warranty | 1 year warranty |

