This stainless steel panel pc delivers enhanced performance from a professional-grade panel, 1,000 nits brightness and 1,000:1 contrast ratio for demanding outdoor applications and environments heavy with ambient light. These are designed various applications, and excels in high ambient light environments where standard display panels could "wash-out" or look dim.
This high-performance panel pc withstands a wide operating temperature range and provides optimal viewing as lighting conditions change from demands of outdoor kiosks and digital signage applications.
Our industrial stainless steel panel PC can be optimally tailored to your requirements, even with small quantities. We always guarantee high-quality computers, which are checked for the quality of their performance in extensive tests. Welcome to contact us.
Features of stainless steel panel pc
1. Full IP65 sealed stainless steel 304 enclosure, true flat panel design, round corner design.
2. With air valve, keep air pressure balance inside and outside, anti fogging.
3. Industrial LCD panel, wide viewing angle, high nits, true color.
4. Adopt 5 wire resistive touch screen, high precision, durable, anti-interference.
5. EETI waterproof solution.
6. High performance motherboard, fanless design, 7x24 continuous operation.
Specification
| Model: SC185WF | |
| PC | |
| CPU | Intel® Celeron J1900, quad core, 2.0GHz, fanless |
| Chipset | Intel ValleyView SSA-CUnit |
| Memory | 4G DDR3, (2G ,8G optional) |
| Hard Drive Capacity | 32G SSD |
| Hard Drive Optional | SSD: 64G, 128GB, 256GB |
| HDD: 500GB,1TB | |
| Graphics | CPU Integrated graphics HD Graphics and support 1080p HD photo quality |
| Audio | Realtek ALC662, High Definition Audio (HD), Line in, Line out |
| Network | Onboard Realtek RTL 8111E Gigabit Ethernet controller |
| Wireless Network | WIFI |
| I/O Interface | 3*USB+1*LAN+1*RS232+1*DC |
| Operation System | Support Windows 7/8/10, Linux, Ubuntu, Debian etc. |
| LCD panel | |
| Panel size | 18.5" |
| Resolution | 1366*768 |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Support Color | 16.7M colors |
| Brightness (cd/m²) | 1000 nits, sunlight readable |
| Response time | 10ms |
| Contrast ratio | 1000:1 |
| View angle | 85°/85°/80°/80° (R/L/U/D) |
| Touch panel | |
| Touchscreen Type | 5 wire resistive touch |
| Touch Interface | USB (RS232 optional) |
| Touch response time | <8ms |
| Luminousness | 90% |
| Surface Hardness | 3H |
| Working Life | >35 million times |
| Touch options | (capacitive touch optional) |
| Power Supply | |
| External Power Supply | AC 100 - 240V |
| Working voltage | 12V |
| Power consumption | ≤45W |
| Enclosure | |
| Material | stainless steel case |
| Color | Silver |
| VESA mounting | 100×100mm |
| IP-grade | Full IP65 waterproof |
| Operating Environment | |
| Temperature Range | operating: -10 to 60°C, storage: -20 to 60°C |
| Relative humidity | 5%~95% @ 40° C, non-condensing |
| Vibration | 5-500 Hz, 0.026 G²/Hz, 2.16 Grms, X, Y, Z, 1 hour per axis |
| Packing Details | |
| Net weight | 9 KG |
| Gross weight | 11.5 KG |
| Product Dimension | 47.22×29.62×5.65 cm |
| Packing size | 64×48×18 cm |
| Accessories | Power adapter, waterproof RS232/LAN/USB cable, power cord |
| Other | |
| Mounting (options) | 1) provide wall bracket for wall-mounting, VESA 100×100mm |
| 2) provide stable metal holder to support the monitor | |
| Certificates | CE, FCC, RoHs |
| Warranty | 2 years warranty |
Why Stainless Steel?
Why Stainless Steel Panel PC?
Stainless Steel Industrial Panel PCs are ideal for applications in Food & Beverage, Pharmaceutical, & Consumer Packed Goods due to their anti-corrosion properties, resistance to high-pressure & high-temperature regular washdowns and low maintenance costs.


